jezero Balaton, Maďarsko

Dovolená u Balatonu se sice někomu může zdát jako retro, avšak stále je velmi oblíbenou destinací a její popularita zase stoupá. Balaton a jeho okolí patří k nejvíce navštěvovaným regionům v Maďarsku.


  • jezero je zhruba 77 kilometrů dlouhé a v nejužším místě je 1,5 km široké, v některých místech však šířka dosahuje až 14 kilometrů.
  • voda v jezeře má příjemných 22 až 28°C, je čistá a kvalitou se podobá pitné vodě.
  • hloubka jezera je maximálně 3 metry, díky tomu se můžete potopit až na dno.
  • mírný letní vítr umožňuje využití vodních lyží, jízdu na šlapadlech, surfování a spoustu dalších aktivit.
  • na jižním břehu jsou krásné rovné pláže, které jsou vhodné zejména pro rodiny s dětmi.
  • severní břeh má vstup do vody o něco strmější, proto je vhodný spíše pro zdatnější plavce.
  • na západním břehu najdete tzv. Malý Balaton, jehož bažiny zaručují čištění vody přitékající z řeky Zala do Balatonu.

Vedle plavání patří k nejoblíbenějším a také nejrozšířenějším vodním sportům na tomto jezeře plachtění. Pokud vás tedy dovolená v Maďarsku u Balatonu zláká, pak si dovádění ve vodě rozhodně nenechte ujít.

Dovolená u Balatonu samozřejmě není jen o vodních sportech, pokochat se můžete také úžasnou přírodou Národního parku Balaton, který dokáže okouzlit svou vulkanickou krajinou. Typické jsou tzv. čedičové varhany, jež se před návštěvníky tyčí do několika metrů jako kamenný závěs.

Město Tapolca

Toto staré městečko nabízí projížďku na loďce po osvětlené vodní cestě mořskou jeskyní. O jeskyni je známo, že má své charakteristické léčebné klima, které může přinést úlevu u jedinců, jež trpí těžkým onemocněním dýchacích cest. Dovolená u Balatonu pro vás bude ještě příjemnější, když si zde zarezervujete rekreační dům.

  • Navštivte rezervaci buvolů v Kápolnapusztě, kde má tento potomek původního buvola naprosto ideální čistě přírodní podmínky k životu.
  • Okolí jezera můžete prozkoumat nejen pěšky, ale také na kole (viz dovolená na kole), kdy používáte cyklistické stezky. Využijte také možnosti projížďky na koni. Kdo by si chtěl vychutnat pohled na Balaton ze vzduchu, může si zaplatit vyhlídkový let horkovzdušným balonem, helikoptérou nebo malým letadlem.
  • Pro mladé rekreanty jsou tu v noci pořádány letní večírky. Na své si tu přijdou i milovníci tanečních večerů, neboť tu je pro ně bohatý program.

Pro znalce vína

Nesmíme zapomenout ani na víno, pro něž zde zvětralá vulkanická hornina, zvláštní klima a bohaté sluneční paprsky vytváří vynikající předpoklady pro pěstování. Výsledkem jsou lahodná a velmi silná vína. Navštivte proto vinnou oblast Badacsony a Füred-Csopak. Díky apartmánům jež ubytování Balaton nabízí, můžete být ochutnávce vína stále nablízku.

Ubytování Balaton

Ubytování na Balatonu skýtá dostatečné množství ubytovacích zařízení, ať už apartmánů, prázdninových (rekreačních) domů, penzionů, hotelů, kempů či vilek. K tomu samozřejmě neodmyslitelně patří také restaurace a různé sportovní a rekreační aktivity, jež tyto jednotlivá zařízení nabízí. Můžete si vychutnat naprostý klid a odpočinek, ale také ruch nočního života.