Bodamské jezero v Německu je druhým největším jezerem v Alpách a zároveň třetím největším ve střední Evropě (první je Balaton a druhé Ženevské jezero). Rozloha jezera je 536 km2, maximální hloubka je 254 metrů.

Jezero se nachází v nadmořské výšce 395,6 m a rozprostírá se na hranicích 3 států – na jihu Německa, na západě Rakouska a na severovýchodě Švýcarska. V letním období se teplota vody pohybuje v průměru kolem 23°C. Bodamským jezerem protéká Rýn, který z jezera vytéká v Německu.

Bodamské jezero v Německu


Ostrovy na jezeře

Pokud by vás zlákala dovolená u Bodamského jezera, můžete navštívit jeden ze tří velkých ostrovů, které se na jezeře nachází.

Ostrov Mainau

Je to skutečný květinový ráj (přezdívá se mu též květinový ostrov), který najdete u Bodamského jezera v blízkosti Kostnice. Mainau je dostupný lodí a autem. Spousta lidí také nechá svůj vůz u ostrova a celý ho projde po svých, což je výlet, který vám zabere celý den. Stačí jen zaplatit parkové a vstupní poplatek a vydat se přes most z pevniny na ostrov. Mainau je otevřený celý rok a je to v podstatě rozlehlý park, rozprostírající se na celé ploše ostrova. Pokud milujete květiny, pak je to skvělé místo pro výlet i dovolenou.

Ostrov Reichenau

Z ostrovů Bodamského jezera je tím největším a lidé ho znají kvůli zeleninovým plantážím, protože díky ideálnímu a velmi mírnému klimatu je to perfektní místo, kde pěstovat zeleninu, víno a samozřejmě ovoce.

  • Reichenau má dokonce svého patrona, kterým je sv. Pirmin, jež založil klášter Augia. Ten je spolu s ostrovem zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Lindau

Lindau leží v části Bodamského jezera v Bavorsku. Ostrovní část města nabízí řadu historických památek. Zajímavé jsou štítové domy a hodně úzké uličky. Za prohlídku stojí i renesanční radnice a alegorická kašna z 19. století. Turisté si oblíbili také místní přístav, v jehož blízkosti stojí věž Mangturm ze 13. století.

Bodamské jezero

Kdy je dovolená u Bodamského jezera vhodná?

Jezero můžete navštívit v podstatě v každém ročním období, protože krajina pod Alpami je okouzlující po celý rok. Bodamské jezero v Německu je oblíbenou turistickou destinací, zejména díky možnosti vyžití s vodními sporty, jejichž je centrem.

  • Můžete plavat na soukromých i veřejných plážích, potápět se, věnovat se jachtingu či se zúčastnit tematických plaveb.
  • V létě využijte turistické stezky k pěším túrám nebo se vydejte kolem jezera a objeďte Bodamské jezero na kole po cyklotrasách, kterých tu je zhruba 268 km.

V zimě si tu na své přijdou milovníci lyžování, kteří mohou vyrazit do blízkých Alp. Zejména město St. Gallen má pro lyžaře naprosto ideální podmínky, neboť sníh se tu vyskytuje již od poloviny listopadu a vydrží až do dubna. Kdo chce, může se jen tak procházet zimní krajinou.

Zajímavosti kolem Bodamského jezera

Zřejmě nejzajímavějšími místy, která byste během dovolené u jezera neměli vynechat, jsou 3 středověké hrady. Prvním je hrad Turmhof, pocházející ze 14. století, druhým pak Schloss Arenenber, který pochází z 16. století a třetí Gotlieben z poloviny 14. století.