Chorvatsko pobřeží

Že je Chorvatsko zajímavou destinací, je bezesporu pravda. Někoho zaujmou jeho historické památky a stará města, přírodní scenérie a parky, jiného vyhlášené pláže. V tomto článku se zaměříme na poslední zmíněný bod. Pokud bychom měli sestavit žebříček nejkrásnějších pláží Chorvatska, každý by zde uvedl jinou.


Mezi obecně nejhezčí pláže Chorvatska řadíme:

  • Pláž Baška – Krk: největší pláž na Jadranu s délkou 1,8 kilometrů. Jedná se o oblázkovo-písečnou pláž s pozvolným vstupem do moře. Přímo na pláži se nachází zábavní centrum pro děti. Během sezóny zde jezdí turistický vláček a z přístaviště se můžete vypravit na lodní plavbu na blízký ostrov Rab. Často umísťována na seznam pláží s Modrou vlajkou.
  • Punta Rata – Brela: tato pláž Makarské riviéry nacházející se jižně od Splitu patří mezi nejnádhernější v Evropě. Mezi deset nejkrásnějších pláží světa ji zařadil časopis Forbes. Obklopena je pohořím Biokovo, které vytváří krásné scenérie. Bohužel, díky své světové vyhlášenosti je často velmi přeplněná.
  • Punta – Omiš: kilometr dlouhá pláž známá svým jemným pískem. Už několikrát byla pláž oceněna Modrou vlajkou. Bez obav se můžete koupat bez obuvi, nenarazíte ani na mořské ježky, ani na drsný povrch. V blízkosti je několik historických staveb, například pirátská pevnost Mirabela.
  • Rajská pláž – Lopar: ideální pláž pro rodiny s dětmi. Jemný písek a velmi pozvolný vstup do moře je činí tou pravou. Pokud si budete chtít zaplavat, musíte jít až do vzdálenosti 600 metrů od moře. Nemusíte se bát ani přílišného horka a přímého slunce, jste zde obehnáni stromovým porostem dodávajícím stín. Přímo na pláži se nachází komplex San Marino s řadou atrakcí – tobogány, tenisové kurty, hřiště, škola potápění a mnoho dalších.
  • Zlatni rat – Brač: nejznámější pláž Chorvatska se nachází poblíž městečka Bol. Česky je nazývaná Zlatý mys podle svého tvaru. Ten je zvláštní tím, že díky vodním proudům změní několikrát za den tvar své špice (doprava, nebo doleva). Pláž prý pojme až 5000 návštěvníků, dlouhá je totiž 630 metrů. Oblíbená je především milovníky windsurfingu, díky vhodným povětrnostním podmínkám i strmému vstupu do vody. Na jedné z jejich částí je nudistická pláž.
  • Ručica – Pag: oblázková pláž je ukryta v tiché zátoce blízko letoviska Metajna, nedaleko města Novalja. Z okolních skal je krásný výhled na zátoku i na Velebitský kanál. Skály jsou určeny i pro horolezce. Místní kulinářskou specialitou je ovčí sýr se zvláštní chutí mořské soli, kterou ovce zkonzumují spásáním trávy.

Jak už bylo u některých míst zmíněno, nejkrásnější pláže Chorvatska jsou oceňovány Modrou vlajkou, která zdůrazňuje jejich vysokou kvalitu, nejen co se týče čistoty, ale i ekologického zázemí. Ale nemusíte vybírat jen podle ní, vy si zvolíte určitě vlastní „Modrou vlajku“.