Teplota moře v Chorvatsku je velmi důležitá, pokud se stejně jako ostatní turisté necháte zlákat krásami jadranského pobřeží a vydáte se na dovolenou do Chorvatska.  V letních měsících se ještě nikdy nestalo, aby vás teplota vody zklamala.

Díky tomu, že je počasí v Chorvatsku vesmeš velmi teplé, jsou zde po celé léto naprosto dokonalé předpoklady k tomu, aby teplota moře atakovala neustále hranici 25 °C. K tomu dochází zejména v červenci a srpnu, kdy jsou tu pro koupání ideální podmínky.

Chorvatsko pobřeží

  • Skutečnou teplotu moře ovlivňuje mnoho faktorů. Důležitý je charakter pobřeží, převládající klima, podmořské proudy, v některých oblastech vodu ochlazují do moře se vlévající řeky, občasné bouře a samozřejmě aktuální počasí.
  • Pobřeží Chorvatska je velmi členité, s bezpočtem ostrovů a zálivů. Oproti Bulharsku a Španělsku tu není moře tak otevřené, díky čemuž se voda v moři rychleji prohřívá a pomocí slunečních paprsků se teplota lépe udržuje.

Kdy je moře v Chorvatsku nejteplejší?

Nejideálnější podmínky pro koupání v moři a povalování se na plážích Chorvatska panují bezesporu v měsíci srpnu. Většina letovisek v tomto období hlásí, že aktuální teplota moře je zhruba 25 °C. Teplotní rozdíly jednotlivých oblastí Chorvatska se v srpnu příliš neliší, takže vůbec nezáleží na tom, jestli navštívíte severní Chorvatsko (Istrie /Poreč, Pula/, Lošinj, Krk, Rab, Pag), střední Chorvatsko (Zadar, Šibenik, Split, Hvar, Makarská Riviéra) nebo jižní Chorvatsko (Orebič, Korčula), případně Dubrovník na jihu. Všude najdete příjemně vyhřáté moře, které přímo láká ke koupání.

Chorvatsko v červnu

První polovina června je známá nestálým počasím, kdy se teplota moře pohybuje mezi 19 až 21,5 °C, takže když si chcete dovolenou opravu užít, jeďte raději až v druhé polovině měsíce, kdy se teplota vzduchu drží kolem 29 °C a teplota moře je 22 až 23 °C. Zaměřte se ale na jižní část Chorvatska, nejlépe Dubrovník, Korčula či Pelješac.

Chorvatsko v červenci

Červenec patří k nejteplejšímu období vůbec, zejména co se týká teploty vzduchu. Moře se krásně prohřálo a podmínky pro koupání jsou skvělé. V tomto období se třeba v Istrii koupete v moři o teplotě 25,1 °C, ve Střední Dalmácii má moře 24,5 °C, zatímco Jižní Dalmácie 25,5 °C. Teploty Jaderského moře jsou průměrné a jejich výsledek se získává dlouhodobým měřením průměrných teplot.

Chorvatsko v srpnu

Horké počasí, které začalo v červenci, panuje v Chorvatsku i v srpnu, což je také důvod, proč v tomto měsíci dosahuje teplota moře nejvyšších hodnot, pohybuje se kolem 25 °C a více. Nejvíce pak naměříme na samém jihu v Dubrovníku (25,5 °C), dále na Istrii (25,2 °C), na Makarské Riviéře (25 °C) nebo na ostrově Hvar či v Zadaru (obě destinace 24,9 °C). Jestliže se má dovolená vydařit, pak je srpen jistota.

Chorvatsko v září

Aktuální teplota moře (Jadranu) se na začátku září stále pohybuje kolem 24 °C, takže si tu koupání krásně užijete. Na konci září se však počasí začne měnit a teplota vzduchu dosahuje 29 °C opravdu minimálně, tehdy v podstatě končí hlavní turistická sezóna, kdy je možné koupání a začíná období, po které se věnujete spíše poznávacím zájezdům. Pokud bychom měli doporučit destinace pro koupání v září, znovu bychom začli jihem, tedy Dubrovník, Makarská, Hvar, Zadar a také Istrie, kde ovšem teplota vody klesá rychleji kvůli nižším teplotám vzduchu. Přeci jen na jihu zůstává tepleji o něco déle.

Aktuální teplota moře vždy závisí na tom, jaké je aktuální počasí. Můžete však být v klidu, protože aktuální teplotní hodnoty se příliš neliší od těch statistických. Na závěr se dá náš malý průzkum shrnout tak, že nejideálnější podmínky pro koupání panují od konce června do půlky září, ale pouze v srpnu je moře nejteplejší.