Dovolená Itálie

Máte už dost nepohodlných autobusů a rozhodli jste se v létě vydat k moři autem? Rozjeďte se o prázdninách s celou rodinou do slunné Itálie se širokými a nekonečně dlouhými zlatavými plážemi. Itálie autem je co byste kamenem dohodili a za pár hodin si můžete užívat šumění moře a středomořské počasí.


V Bibione již za 7 hodin

Zdaleka nejblíže to máte do Bibione, kam míří většina Čechů. Cesta z Prahy trvá pouhých 8 hodin, z Brna dokonce 7 hodin. Dovolená v Itálii autem je bezproblémová a s navigací zvládnete dojet do místa určení bez sebemenšího bloudění. Jaká je vůbec nejlepší cesta do Itálie autem?

Nejlepší cesta do Itálie autem

Trasa přes Linec

Při cestě z Prahy je nejjednodušší jet do Itálie autem přes Mirošovice na České Budějovice, odkud vede trasa přes Linec, Salcburk a Villach na italskou Udine až do Benátek. Pokud míříte do Bibione, sjeďte z dálnice v Latisaně, pokračujte směr Lignano a na kruhovém objezdu dále na Bibione.

Trasa přes Mnichov

Plzeňáci mají nejkratší cestu do Itálie přes Rozvadov, dále na německý Regensburg, Mnichov, rakouský Salcburk a poté je již cesta stejná jako u trasy přes Linec.

Trasa přes Vídeň

Cestovatelé z Moravy mohou vyrazit přes Brno na Vídeň, Graz, Klagenfurt až do italského Villachu, odkud je cesta shodná s trasou přes Linec. Jelikož se ve všech případech pohybujete v Schengenském prostoru, stačí vám platný občanský průkaz.

Na dovolenou do Itálie autem je nejpříhodnější vyrazit v červnu až září. Před cestou se seznamte s místními dopravními předpisy, abyste zbytečně neplatili vysoké pokuty.

Pár rad před cestou

  • V Itálii je povolena rychlost po dálnici 130 km/h, na rychlostních silnicích 90 km/h a v obci 50 km/h.
  • Pokud auto na dálnici za vámi problikne dálkovými světly, znamená to, že vás chce předjet.
  • Italští řidiči často nepoužívají blinkr a projíždí na červenou – neberte si z nich ale příklad.
  • Mýtné platíte při sjezdu z dálnice, proto si na počátku placeného úseku musíte vyzvednout lístek z turniketu. Mýtné můžete uhradit v hotovosti nebo platební kartou.
  • Mimo dálnice je většina benzínových pump otevřena pouze v určitou provozní dobu.
  • Na parkovištích u pláží se zpravidla platí parkovné. Vyvarujte se parkování pod borovicemi, z nichž kape smola a lehce se na ní přichytí písek.
  • Všímejte si značek na městských parkovištích – na velkých parkovištích se několikrát do týdne konají trhy a po tu dobu je zákaz parkování.

Před cestou do Itálie si pečlivě nastudujte trasu, stáhněte si aktualizované mapy a připravte se na případné dopravní zácpy. Dostatečně si odpočiňte a vyrazte brzy ráno, abyste k večeru dorazili do svého cíle. Bez problémů dojedete na sever na dvě nádrže a se dvěma pauzami na svačinu.

Pokud ještě nemáte sjednané ubytování, doporučujeme sledovat stránky největší cestovní agentury Invia.cz, kde naleznete ubytovací kapacity bez stravy, ale třeba také s polopenzí či jiným druhem stravování.