Provence - levandulové pole

Proč právě dovolená v Provence? Je to bezesporu nejpestřejší oblast v celé Francii. Krajina vinic, cypřišů, ale také slunečnicových a hlavně levandulových polí. V pohoří Luberon se nachází cedrové lesy a okrové doly, v kraji Camargue zase rýžová pole a vzduch v celé oblasti je znám vůní provensálských bylinek jako rozmarýn či tymián. Svou krásou dokázala Provence učarovat i malířům jako Cézanne, Picasso, Van Gogh či Gaugaiun.


Gastronomie

Dovolená v Provence je také gurmánský zážitek, neboť místní gastronomie nabízí např. vynikající olivy, z nichž se vyrábí výborný olivový olej.

  • Dalšími pochoutkami jsou lanýže, kozí sýry, ryby, mořské plody, lahodné víno i anýzový pastis.
  • Provence je také domovem světově známého Ratatouille.
  • Ochutnejte také lilkový kaviár a bouillabaisse (česky bujabézu), což je vlastně rybí polévka se zeleninou.
  • Kuchyně jsou plné provensálského koření, česneku i oliv v mnoha podobách.
  • Z vín ochutnejte růžové či šťavnaté červené, jež se pěstuje na svazích Luberonu či na hoře Ventoux.

V Provence je překrásně, a pokud jste milovníky klidu a vůně venkova, pak je pro vás skvělou volbou dovolená na statku. Stačí si jen najít vhodnou nabídku u cestovních kanceláří a vydat se na cestu. Jeden takový statek k pronájmu je např. v La Motte en Provence pod názvem Saint Endréol Golf & Spa, jenž je obklopen stromy a leží v klidné obytné čtvrti na kopci (v oblasti mezi Provence a Francouzskou riviérou).

Provence je tou nejlepší volbou jak se dá prožít stylová dovolená na venkově, neboť tu najdete spoustu malebných vesniček venkovského stylu.

Vesnička v Provence

Gordes

Patří k nejkrásnějším obcím celé Francie. Vesnička na kopci nabízí malebné příkré uličky tradiční provensálské vesnice, které jste mohli vidět i ve filmu Dobrý ročník s Russell Crowem v hlavní roli, jenž se zde točil. Každé úterý dopoledne jsou tu pořádány provensálské trhy.

Bonnieux

Další z vesniček, která je zasazená v kopci je Bonnieux, jejíž historie sahá již do dob neolitu, kdy bylo datováno první osídlení nedalekého údolí. Není to sice tak tradiční, jako dovolená na statku, přesto má co nabídnout.

  • Můžete posedět v kavárně či restauraci
  • Užijte si překrásný výhled na provensálskou krajinu
  • Nezapomeňte také navštívit místní muzeum pekařství

La Roque sur Pernse

Vesnička leží na skalnatém pahorku blízko Avignonu a je známá svým úžasným výhledem na pohoří Vaucluse.

  • najdete zde kostel sv. Petra a Pavla z 11. století
  • nedaleko vesnice jsou k vidění tzv. bories, to jsou malé domky z nasucho poskládaných kamenů. Jejich původ prý sahá až do doby bronzové.

La Paradou

Tuto vesničku zná každý, neboť se proslavila muzeem provensálských betlémových figurek (tzv. santons). Expozice je určena nejen pro děti, ale i dospělé, zejména proto, že muzeum je blízko Les Baux de Provence, což je jedna z nejnavštěvovanějších obcí ve Francii. Je to v podstatě vesnice s hradem ležící na vápencové skalní plošině. Blízko hradu je bývalý lom, který nabízí úžasná audiovizuální představení, kdy se slavné obrazy promítají na velké vápencové kvádry.