Hrozba terorismu významně ovlivňuje to, kam se Češi vydávají na svou dovolenou. Velký otazník visí i nad Kyprem, který je třetím největším ostrovem ve Středozemním moři. Ostrov leží na pomezí Evropy a Asie a v minulosti se o něj vedly boje. V současné době spravují části ostrova Turecko a Řecko. Jaká je tedy bezpečnost na Kypru za této politické situace?

Letadlo

Situace na severním Kypru

Kypr je rozdělen na severní a jižní část, jež od sebe odděluje tzv. Nárazníková zóna OSN s vojenským dozorem a oficiálními hraničními přechody. Severní Kypr je někdy nazýván Severokyperskou tureckou republikou, ale uznává ji pouze Turecko. Na tuto část ostrova se dostanete pouze přes legální hraniční přechody.

Při návratu na jižní území kontrolované vládou však musíte většinou předložit platnou letenku, která dokazuje, že jste se nedostali na Kypr ilegálně. Ze severní části nesmíte vyvážet nic nezákonného a cigarety a alkohol pouze v omezeném množství. Pobyt na severu ostrova se ale českým turistům moc nedoporučuje, neboť je konzulární pomoc poskytována pouze v omezeném rozsahu.

Je dovolená na Kypru bezpečná?

Když pomineme nedostatečnou konzulární pomoc na severu Kypru, obecně se dá říct, že je tato oblast relativně bezpečná a nesetkáte se tu s větší kriminalitou. Pro jistotu se ale při pobytu v této části ostrova nezúčastňujte debat o politické situaci, ani nechoďte na demonstrace. Jižní část Kypru je členem EU a nehrozí vám tu žádné nebezpečí. České cestovní kanceláře pořádají zájezdy právě do této části ostrova.

Pozor si dejte na Kypru na jízdu autem, protože je tu poměrně vysoká nehodovost a dopravní předpisy se tu příliš nedodržují. Dalším nebezpečím jsou silné mořské proudy, proto byste se měli řídit před vstupem do moře barvou vyvěšených vlajek a pokyny správců pláží.

Náš tip: další článek ze seriálu na téma: Bezpečnost v Tunisku

Jak se staví k bezpečnosti na Kypru MZV ČR?

V případě potíží se mohou občané ČR domluvit s bezpečnostními složkami anglicky. MZV ČR uvádí, že pobyt na území Kypru je relativně bezpečný a pouliční kriminalita je nízká. Zakázána je výroba, distribuce, dovoz a držení drog, za což hrozí vysoký trest odnětí svobody, pokuta nebo oba tresty současně.

Váháte tedy, zda zvolit Kypr pro svoji příští dovolenou z hlediska bezpečnosti? ANO, Kypr je relativně bezpečná destinace.