Je dovolená v Tunisu bezpečná? To si pokládají čeští turisté, kteří uvažují o dovolené v této zemi. V důsledku minulých teroristických útoků klesly ceny zájezdů do tuniských destinací na samé dno a řada Čechů tak zvažuje, zda si do Tunisu zakoupit zájezd. Podívejme se, jaká je bezpečnost v Tunisu a zda se turisté mají této země obávat nebo ne.

letadlo

Útoky v Tunisu v roce 2015 a 2016

Tunis je zemí ve Středomoří s krásnými písčitými plážemi a teplým mořem, kam byly v minulých letech zvyklé jezdit rodiny s dětmi. V roce 2015 se ale v Tunisu udály teroristické útoky a v březnu 2016 se Islámský stát pokusil zaútočit na hranice s Libyí. To logicky vyústilo v to, že Češi ztratili o Tunis zájem a otázkou je, zda si u nich tato země opět vybuduje důvěru.

Vyjádření AČCK

Po teroristických útocích v Tunisu v roce 2015 se Asociace Českých Cestovních Kanceláří vyjádřila k bezpečnostní situaci takto: „Dnešní teroristický akt v Tunisu zcela odsuzujeme. Teroristický útok se týkal hlavního města Tuniské republiky – Tunisu. Jak sdělila tuniská vláda, útok nebyl zaměřen na turisty, ale na samotnou vládu. Hl. m. Tunis navštěvuje během své dovolené minimum českých turistů, a to pouze formou fakultativního výletu“.

Bezpečnostní opatření tuniské vlády

Jak je to tedy nyní – je dovolená v Tunisku bezpečná? Tuniská vláda učinila řadu opatření, jak zvýšit bezpečnost v zemi. Vojáci hlídkují v turisticky významných oblastech a pečlivě střeží horské oblasti a hranice s Libyí a Alžírskem. Vláda dále posílila bezpečnostní složky a uzavřela některé mešity. Stoprocentní ochranu země turistům sice nezajistí, ale dobrou zprávou je to, že po útoku u lybijských hranic již k dalším teroristickým útokům nedošlo.

Doporučení MZV ČR

Pokud se rozhodnete pro dovolenou v Tunisku, Ministerstvo zahraničních věcí České republiky doporučuje registraci do databáze cestovatelů DROZD, ale nejedná se o přímé varování před cestami do této země. MZV dále vyzývá k maximální obezřetnosti a doporučuje necestovat na vlastní pěst, nepohybovat se venku v nočních hodinách a nezdržovat se v místech, kde se koncentruje větší množství osob. Výjimečný stav byl prodloužen až do 18. ledna 2017.

Levná dovolená v Tunisu

Faktem je, že v turistických letoviscích je relativní klid a místní přispívají ke zvyšování bezpečnosti. Zájezdy do Tunisu jsou levnější až o 30 procent, personály hotelů vytváří srdečnou a přátelskou atmosféru a ceny v obchodech jsou na svém minimu. Před cestou si ale vždy zjistěte, jaká je aktuální situace v Tunisu (např. na stránkách ministerstva zahraničních věcí či na stránkách Asociace českých cestovních kanceláří) a zvažte, zda vám nebude vadit přítomnost ozbrojených vojáků.

Bezpečnost na ostrově Djerba

A jaká je bezpečnost na ostrově Djerba? Na tomto ostrově k žádnému teroristickému útoku nedošlo, ale pro jistotu buďte obezřetní a neupozorňujte na sebe drahými věcmi, abyste se nestali obětí drobné kriminality, jako tomu však bývá i v Evropě. Nezacházejte do odlehlých uliček a držte se v centrech měst a turistických lokalitách. Ženy by vždy měly chodit v doprovodu muže, popřípadě ve větší skupince.

Pokud se nebojí do Tunisu vycestovat, můžete si užít dovolenou doslova za hubičku.