„Ty jsi má levandulová…“ Možná vás také napadnou slova této písně od Hany Hegerové a Petra Hapky, když si představíte dovolenou na Azurovém pobřeží. Tato část jihovýchodní Francie, nazývaná někdy také romanticky Provence, je plná levandulových polí.

Ať už se na dovolenou strávenou na Azurovém pobřeží dopravíte letecky, autobusem či autem, vždy tu budete mít co objevovat. Tento přímořský region nabízí výtečnou kuchyni příznačnou pro francouzskou pohostinnost, azurově zbarvené moře, bohatou historii, církevní tradici i filmovou slávu.


Azurové pobřeží - St. Raphael
I taková může být dovolená na Azurovém pobřeží. Zde z vlastního fotoarchívu letovisko Saint Raphael a jeho rozmanitá písečná pláž.

Co neminout při své dovolené na Azurovém pobřeží:

  • Marseille – hlavní město tohoto regionu s nejvýznamnějším přístavem ve Francii, z něhož můžete vyplout na ostov If, kde byl vězněn hrabě Monte Christo.
  • Cannes – projdětě se po červeném koberci vyhlášeného filmového festivalu.
  • Monaco – stát ve státě. Sice se jedná o druhý nejmenší stát na světě, ale je s ním spojeno sousloví daňový ráj, kněžna Grace, závody Formule 1 a luxusní kasina.
  • Saint Tropez – říká vám něco četník Cruchot nebo jeptiška řídící jako blázen? Ano, v tomto přístavním městě se natáčel proslulý Četník ze Saint Tropez.
  • Avignon – historické město s mostem vedoucím jen do půli řeky Rhony a Papežským palácem spojeným s historickou érou vícepapežstvi, jinými slovy papežským schizmatem.
  • Grand Canyon du Verdon – nemusíte nutně navštívit Grand Canyon v Americe, třeba vám postačí zdejší francouzský. Dopřát si prohlídku tohoto nejhlubšího kaňonu v Evropě můžete plavbou na raftu.
  • Eze – malebná vesnička s křivolakými kamennými uličkami. Těch je, někdo může namítnout, ve Francii přehršle. Ale jen tady je navíc parfumerie, kde můžete absolvovat prohlídku výrobním závodem, na jehož konci si můžete některý zde vyrobený parfém či voňavé mýdelko zakoupit.

Ať už navštívíte jakékoliv zdejší městečko, město, velkoměsto, stát, zamilujete si to tu a rádi se sem jednou po letech zase vrátíte.